Την εβδομάδα, 28 Αυγούστου – 01 Σεπτεμβρίου 2017, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το Διεθνές Συνέδριο Αθλητιατρικής με τίτλο “4th Sports & Exercise Summer Course”, στην πόλη της Καλαμάτας. Το συνέδριο είχε ενταχθεί στην επίσημη λίστα της Ευρωπαικής Εταιρείας Φυσικής Ιατρικής & Αποκατάστασης και συμμετείχαν επιστήμονες του χώρου της Αθλητιατρικής και της Αποκατάστασης από πλήθος Ευρωπαϊκών χωρών.
Η Επιστημονική Διευθύντρια της “Διάπλασης” παρουσίασε στην ομιλία της εξαιρετικά ενδιαφέροντα δεδομένα σχετικά με την “Αθλητική Τριάδα” σε γυναίκες αθλητές.
Επίσης, την Πέμπτη, 31 Αυγούστου, η Διάπλαση φιλοξένησε στο χώρο του Φυσικοθεραπευτηρίου της το Κλινικό Φροντιστήριο με θέμα τη Λειτουργική Αποκατάσταση ύστερα από Συνδεσμοπλαστική Πρόσθιου Χιαστού Συνδέσμου με εφαρμογή της μεθοδολογίας HumanTecar®. Το κλινικό φροντιστήριο πραγματοποιήθηκε από τον κ. Δημήτρη Αυτοσμίδη, υπεύθυνο HumanTecar Academy, με χρήση της πλατφόρμας HumanTecar® HCR1002, που διαθέτει η “Διάπλαση”.
![](http://www.diaplasis.eu/wp-content/uploads/2017/09/DSC_1260-300x200.jpg)
Η κ. Α. Καραβασίλη, παρουσιάζει την “Αθλητική Τριάδα” στο 4th Sports Medicine Summer Course
![](http://www.diaplasis.eu/wp-content/uploads/2017/09/DSC_1241-300x200.jpg)
![](http://www.diaplasis.eu/wp-content/uploads/2017/09/DSC_1377-300x200.jpg)
Η κ. Α. Καραβασίλη στην έναρξη του Κλινικού Φροντιστηρίου HumanTecar
![](http://www.diaplasis.eu/wp-content/uploads/2017/09/Πρόγραμμα-31.08.2017-300x296.jpg)